flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
FUTURE FLOOD 80W LED COOL 5000K TRUNNION MOUNT ON-OFF 7H X 6V BEAM BRONZE RECTANGULAR SHAPED FLOODLIGHT LIGHT FIXTURE - 120V-277V - 100,000 hour life based on LM-80 tests - Replaces 250W Metal Halides - Air-flow technology heatsink - UL Listing: Suitable For Wet Locations, Suitable for ground mounting - Ingress Protection rating of IP65 for dust and water - NEMA Beam 7H x 6V - Housing: Die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm - Mounting: Heavy-duty Trunnion mount with stainless steel hardware - Reflector: Specular polycarbonate - DLC Compliant - Use for building facade lighting, sign lighting, LED landscape lighting and instant-on security lighting